
Oly korban éltem én... szubjektív válogatás a Kacsuk-gyűjteményből
2025. március 11. 18:00
Március 11. kedd 18.00
A Corvin Művelődési Ház – Erzsébetligeti Színház szeretettel meghívja
Önt, kedves családját és barátait
Oly korban éltem én...
szubjektív válogatás a Kacsuk-gyűjteményből
című kiállításának megnyitójára.
Köszöntőt mond:
Szabó Csilla igazgató
Megnyitja:
Schneller János művészettörténész,
a kiállítás kurátora
A kiállítás megtekinthető
2025. április 13-ig a Harmónia Szalonban.
Kiállításunk címe Radnóti Miklós Töredék című versének kezdő sorát idézi, amely keserű őszinteséggel beszél korának borzalmairól. Kacsuk Péter dinamikusan épülő, kortárs művészeti gyűjteménye számos ponton kapcsolódik ehhez a művészi attitűdhöz, hiszen a gyűjtemény zömmel olyan alkotásokból áll, amelyek erős szálakkal kapcsolódnak saját koruk jelenségeihez, társadalmi problémáihoz, és politikai kérdéseihez. A gyűjteményből született különböző kurátori válogatások számos galériában és múzeumban mutatkoztak be az elmúlt években.
Kacsuk gyorsan és meglehetősen következetesen épülő gyűjteményében feltűnően nagy számban találunk olyan műveket, amelyek konkrét helyhez és időhöz kapcsolható eseményeket, társadalmi változásokat sokszor ironikusan, vagy groteszk módon dokumentálnak, görbe tükröt tartva reflektálják koruk abszurditásba hajló történéseit és problémáit. Jelen válogatásban Schneller János kurátor olyan – főként festészeti – reflexiókat gyűjtött össze, amelyek nem csak dokumentálnak és reflektálnak, de olyan friss alkotói nézőpontokat villantanak fel, amelyek egyéni látásmódjukkal kitűnnek kortársaik közül, és új vizuális világokat teremtenek. Az elmúlt 30 év számos kiemelkedő hazai alkotójának műve található meg a Kacsuk-gyűjteményben. Olyanokéi, akik bizonyos szempontból már a kánon részévé váltak, úgy mint Benczúr Emese, Bukta Imre, Ujházi Péter vagy Szűcs Attila, valamint olyanoké is, akik nemrég indultak el művészi pályájukon, mint Nyíri Orsolya, Fajgerné Dudás Andrea.
A gyűjtő számára nemcsak a koncepciózus gyűjtés játszik fontos szerepet, de a gyűjtemény folyamatos bemutatására és megismertetésére is nagy hangsúlyt helyez. Az Erzsébetligeti színház kiállítótermében bemutatkozó válogatás kurátori koncepciójának kialakításában elsődleges szempont volt, hogy egy viszonylag kis térben megmutassa a gyűjtemény karakterét meghatározó, művészettörténeti szempontból is kiemelkedő alkotásokat.
Wahorn András és Töttös Kata:
Bátor Kutató Műtárgyra Bukkan
A Kacsuk gyűjtemény
Dr. Kacsuk Péter informatikus kutató, a Magyar Tudományos Akadémia doktora és a HUN-REN SZTAKI tudományos tanácsadója. Gyűjteményébe az első művet 2011-ben vette, azóta a gyűjtés szenvedéllyé és életformává vált számára. Ma már a Werk Akadémia és a Budapest Art Mentor oktatási programjában is részt vesz oktatóként, és műgyűjtést, ill. az NFT jelenséget tanítja. Mint informatikus kutató beható érdeklődéssel követi az informatika és a művészet találkozási pontjait, így az NFT és a mesterséges intelligencia képzőművészetre gyakorolt hatása különösen inspiráló számára.
Alapvetően táblaképeket gyűjt, de újabban objektek, újmédia és NFT alkotások, szobrok, és installáció is megjelent a gyűjteményében. Az alkotásokra elsősorban a figuralitás jellemző, amely mellett következetesen kitart.
Gyűjteményépítésében két fő irány figyelhető meg: egyrészt olyan társadalomkritikai tartalommal rendelkező műveket gyűjt, amelyek egyben kordokumentumként is értelmezhetők és diskurzusban vannak a jelen aktuális kérdéseivel. Külön egységet képeznek a gyűjteményben a nőművészek alkotásai, amelyek a nőiség kérdéskörét és társadalmi nehézségeit járják körül. A gyűjtemény másik ágát a valóságtól elforduló, szürrealizmusból táplálkozó alkotások képezik, amelyekben a művészi szubjektum és a magánmitológiák kerülnek a fókuszba.
2020-ben alapítótagja volt a Műgyűjtők Klubjának, ahol a gyűjtők közös célja a gyűjtemények kutathatóvá tétele és a fiatal művészek támogatása. Gyűjteményéből több kiállítást rendezett Budapesten, Miskolcon és Kaposváron. Gyűjteményének kiemelkedő darabjai a debreceni MODEM állandó kiállításán is láthatók. Kiállításaiból két album készült „What is ART?” és „Nő_XXI” címmel, melyek megvásárolhatók többek között a Ludwig Múzeum könyvesboltjában. „Mesélő művészek” című videó sorozatában, melyek a Youtube-on érhetők el, az alkotók maguk mesélnek kiemelkedő műveikről.